celhas

02 Ekim 2020

Yorum yapılmamış

NEDİR?

Eddy-Current yöntemi, yüzey ve yüzeye yakın hataların belirlenebilmesi için uygun bir yöntemdir.

Bir enerji bobini metal bir parçanın yüzeyine yakın getirildiğinde, sarımın değişken manyetik alanı malzeme üzerinde girdap akımları oluşturur. Bu akımlar orijinal manyetik alana karşı eğilimde manyetik alan kurar. Numuneye yakın bobinin empedansı numunede indüklenen indüksiyon akımlarının varlığından etkilenir.

Numunedeki girdap akımları kusur veya malzeme çeşitliliği ile bozulduğunda, bobin empedansı değişir. Bu değişiklik ölçülür, kusur veya malzeme durumun türünü gösteren bir şekilde gösterilir.

Elektrik iletkenliğine sahip olan bütün metal ve alaşım malzemelere uygulanabilmektedir.

Girdap akımları muayenesi yöntemi ile ayrıca elektriksel iletkenlik veya manyetik geçirgenlik gibi özelliklere dayanarak malzemelerin sınıflandırılması da mümkündür. Bunlardan başka kaplama kalınlığı veya ince metal levhaların kalınlığı ölçümleri de yapmak mümkündür.

İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili yönetmelikler kapsamında periyodik kontrollerin her bir farklı alanda ilgili yetkin kuruluşlar ve personeller tarafından yaptırılması yasal olarak zorunlu tutulmuştur.

Dünyanın her yerinde yetkinlik ve yeterlilik kriterleri akreditasyon ile eş anlamlı kabul edilmektedir. Her hangi bir alanda akredite olmak o konuyla ilgili yetkinliğinizi ve güvenilirliğinizi ortaya koyar. TEKNİK KONTROL MERKEZİ BELGELENDİRME A.Ş. bu alanda akredite bir muayene kuruluşu olarak Baca Uygunluk Muayenelerini ilgili standart ve yönetmeliklere göre uzman muayene personeli ile gerçekleştirmekte ve uluslararası geçerliliği olan raporlar ile sonuçlandırmaktadır.

AVANTAJLARI

  • Küçük hataların tespiti yapılabilir.
  • Hızlı muayene imkânı ve yüksek doğruluk oranı.
  • Ekstra sarf malzemesi gerektirmez, temassız muayene imkânı sağlar.

DEZAVANTAJLARI

  • Sadece yüzeye yakın ve yüzeyin hemen altındaki hatalar tespit edilebilir.
  • Yüzey kalitesi çok önemlidir, aksi takdirde muayeneyi etkiler.
  • Titreme, darbe gibi etkiler hata tespitini zorlaştırır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabilirim ?
Merhaba !