VT – GÖRSEL MUAYENE

Görsel muayene, tahribatsız muayene yöntemlerinin en hızlı ve ucuz yöntemidir ve diğer tahribatsız muayenelerden önce mutlaka uygulanması gereken bir yöntemdir. Çıplak gözle yapılan bu muayenede, büyüteç, ışık kaynağı, kamera, ayna ve bunun gibi yardımcı ekipmanlar kullanılabilir.

Bu yöntemle malzeme yüzeyine açık çatlak, gözenek, yanma oluğu vb. hatalar tespit edilebilir ve yüzey temizliklerinin iyi yapılması gerekmektedir.

İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili yönetmelikler kapsamında periyodik kontrollerin her bir farklı alanda ilgili yetkin kuruluşlar ve personeller tarafından yaptırılması yasal olarak zorunlu tutulmuştur.

Dünyanın her yerinde yetkinlik ve yeterlilik kriterleri akreditasyon ile eş anlamlı kabul edilmektedir. Her hangi bir alanda akredite olmak o konuyla ilgili yetkinliğinizi ve güvenilirliğinizi ortaya koyar. TEKNİK KONTROL MERKEZİ BELGELENDİRME A.Ş. bu alanda akredite bir muayene kuruluşu olarak Baca Uygunluk Muayenelerini ilgili standart ve yönetmeliklere göre uzman muayene personeli ile gerçekleştirmekte ve uluslararası geçerliliği olan raporlar ile sonuçlandırmaktadır.

AVANTAJLARI

  • Hızlı ve hemen sonuç veren bir yöntemdir.
  • Görsel iletişimi kesmeyecek şekilde parça geometrisinin sınırlaması azdır.
  • Ekonomik bir yöntemdir.
  • Ekipmanları ucuzdur.

DEZAVANTAJLARI

  • Sadece yüzeye açık olan hatalar tespit edilebilir.
Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabilirim ?
Merhaba !