MT – MANYETİK PARÇACIK TESTİ

Manyetik Parçacık Testi, yüzeye açık veya yüzeyin hemen altında oluşan hataların tespiti için kullanılan bir muayene yöntemidir. Bu yöntemin temel prensibi; Muayene yüzeyine bir manyetik akı(Magnetic flow techniques) veya akım (Current flow techniques) uygulandıktan sonra herhangi bir süreksizlikle karşılaşılması durumunda manyetik dalgaların malzeme yüzeyde yoğunlaşarak taşmasıdır(Kaçak akı). Fon boyası, demir tozu vb. yardımcı ekipmanlar kullanılarak süreksizlikler görünür hale gelir ve süreksizlik tespit edilmiş olur.

İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili yönetmelikler kapsamında periyodik kontrollerin her bir farklı alanda ilgili yetkin kuruluşlar ve personeller tarafından yaptırılması yasal olarak zorunlu tutulmuştur.

Dünyanın her yerinde yetkinlik ve yeterlilik kriterleri akreditasyon ile eş anlamlı kabul edilmektedir. Her hangi bir alanda akredite olmak o konuyla ilgili yetkinliğinizi ve güvenilirliğinizi ortaya koyar. TEKNİK KONTROL MERKEZİ BELGELENDİRME A.Ş. bu alanda akredite bir muayene kuruluşu olarak Baca Uygunluk Muayenelerini ilgili standart ve yönetmeliklere göre uzman muayene personeli ile gerçekleştirmekte ve uluslararası geçerliliği olan raporlar ile sonuçlandırmaktadır.

AVANTAJLARI

  • Hızlı ve hemen sonuç veren bir yöntemdir.
  • Detaylı temizliğe ihtiyaç duymaz ve ince boya tabakaları üzerine uygulanabilir. (50µm’a kadar)
  • Parça geometrisinin sınırlaması azdır.

DEZAVANTAJLARI

  • Sadece ferromanyetik (mıknatıslanabilen) malzemelere uygulanabilir.
  • AC veya DC akımla çalışan ekipmanların kullanılması gereklidir. Bazı durumlarda pahalı bir yöntem olabilir.
Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabilirim ?
Merhaba !