Taşıt Kaldırma Donanımı

celhas

24 Eylül 2020

Yorum yapılmamış

Taşıt Kaldırma Donanımı

Taşıt kaldırma donanımı tekerlekli kara taşıtları, demiryolu taşıtları ve benzeri kara taşıtlarının kaldırılmasında yük taşıma tertibatına sahip kaldırılan araçların altında veya üstünde çalışmak için hazırlanmış kaldırma iletme makinalarına denmektedir. Taşıt kaldırma donanımları ülkemizde daha çok araç kaldırma lifti ile kullanılmaktadır. Araç muayene istasyonlarında, araç servislerinde, lastikçilerde vb. birçok alanda işletmelerin vazgeçilmez bir iş ekipmanı olarak kullanılmaktadır.

Kullanmalar sırasında yetersiz bakımlar, yanlış ekipmanların kullanılması ve hatalı kullanımlardan kaynaklı olarak ciddi kazalar ve yaralanmalar olmaktadır. Bunların önlenmesi için öncelikle aylık bakımlarının aksatılmadan yapılması gerekmektedir. Ancak aylık bakımlar haricinde hem İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği gereği hem de iş körlüğünün önlenmesi amacıyla uzman kuruluşlara Araç kaldırma liftlerin periyodik kontrolünün yapılması gerekmektedir.

 İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği Ek-III Tablo 2 de kaldırma ve iletme makinalarının bir parçası olan risk analizleri ve standartlarda aksi belirtilmediği sürece senede minimum 1 kere uzman ve bakanlık yetki numarası bulunan makine mühendisleri, makine veya metal eğitimi bölümü mezunu teknik öğretmenler ya da makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından periyodik kontrollerinin yaptırılması zorunludur.

İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği Madde 14 3. Fıkrasında periyodik kontrol yapacak kuruluşların hizmet yeterliliği belgesi alması veya akredite olması zorunluluğu net bir şekilde belirtilmiştir.

Akredite A tipi Muayene kuruluşu olan Teknik kontrol merkezi Belgelendirme A.Ş (TEKKOMER) uzman ve bakanlık yetkili personelleri ile kaliteli hizmet sağlamaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabilirim ?
Merhaba !