UT – ULTRASONİK MUAYENE VE KALINLIK ÖLÇÜMÜ

Ultrasonik muayene, yüksek frekanslı ses dalgalarının malzeme içine gönderilmesi ve geri yansıması prensibine dayanır. Ses dalgaları alıcı-verici özelliği olan tek probla ya da verici prob ve alıcı prob kullanarak malzeme içine gönderilir ve alınır. Test edilecek parçanın boyutsal ölçüleri bilindiğinden gönderilen ve alınan ses zayıflamamsın hatasız parça için önceden hesaplanır fakat parça içinde herhangi bir hata(süreksizlik) olması durumunda ses zayıflaması daha fazla olur ve cihazın ekranında hatanın konumu hata yankısı olarak belirir.

Ultrasonik test ile her türlü parça, kaynak dikişleri, döküm ve dövme parçalar test edilebilmektedir.  Endüstride, Petro kimya, enerji, denizcilik, havacılık, otomotiv gibi endüstriyel ortamlarda metal et kalınlığını veya kaynak kalitesini izlemek için kullanılır.

İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili yönetmelikler kapsamında periyodik kontrollerin her bir farklı alanda ilgili yetkin kuruluşlar ve personeller tarafından yaptırılması yasal olarak zorunlu tutulmuştur.

Dünyanın her yerinde yetkinlik ve yeterlilik kriterleri akreditasyon ile eş anlamlı kabul edilmektedir. Her hangi bir alanda akredite olmak o konuyla ilgili yetkinliğinizi ve güvenilirliğinizi ortaya koyar. TEKNİK KONTROL MERKEZİ BELGELENDİRME A.Ş. bu alanda akredite bir muayene kuruluşu olarak Baca Uygunluk Muayenelerini ilgili standart ve yönetmeliklere göre uzman muayene personeli ile gerçekleştirmekte ve uluslararası geçerliliği olan raporlar ile sonuçlandırmaktadır.

AVANTAJLARI

  • Malzemelerin iç kısmındaki hatalar tespit edilebilir.
  • Hızlı ve hemen sonuç elde edilir.
  • Çevreye ve insan sağlığı için zararlı değildir.
  • Test ekipmanlarının taşıması kolay ve pratiktir.
  • Test probu tam test yüzeyine tam temas edecek şekilde yüzey hazırlaması yeterlidir.

DEZAVANTAJLARI

  • Parçanın geometrisi ile sınırlıdır.
  • Ses dalgalarına dik olmayan süreksizlikler tespit edilemeyebilir.
  • Ekipmanları pahalıdır.
Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabilirim ?
Merhaba !