RT – RADYOGRAFİK MUAYENE

NEDİR?

Bu yöntem X-ışınları ya da Gama ışınları kullanılarak malzeme görüntüsünün bir film üzerine yansıtılarak oluşturulmasına dayanır. Test edilen parçanın içine nüfuz eden ışınlar, kalın ve ince kısımlarda farklı absorbe edildiği için parçanın arka tarafına konulan filmin üzerindeki görüntüdeki renkler kalınlığa göre farklılık gösterir. Eğer parça içinde bir boşluk (Gözenek) var ise görüntü daha koyu, eğer ana malzemenin yoğunluğundan daha yoğun (Tungsten kalıntısı vb.) bir süreksizlik var ise görüntü daha açık renkli çıkar.

Metalik veya metalik olmayan bütün malzemelerde beklenen hacimsel ve yüzey hatalarının tespiti için kullanılabilir.

İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili yönetmelikler kapsamında periyodik kontrollerin her bir farklı alanda ilgili yetkin kuruluşlar ve personeller tarafından yaptırılması yasal olarak zorunlu tutulmuştur.

Dünyanın her yerinde yetkinlik ve yeterlilik kriterleri akreditasyon ile eş anlamlı kabul edilmektedir. Her hangi bir alanda akredite olmak o konuyla ilgili yetkinliğinizi ve güvenilirliğinizi ortaya koyar. TEKNİK KONTROL MERKEZİ BELGELENDİRME A.Ş. bu alanda akredite bir muayene kuruluşu olarak Baca Uygunluk Muayenelerini ilgili standart ve yönetmeliklere göre uzman muayene personeli ile gerçekleştirmekte ve uluslararası geçerliliği olan raporlar ile sonuçlandırmaktadır.

AVANTAJLARI

  • Malzemelerin iç hatalar tespit edilebilir.
  • Minimum yüzey hazırlığı gerektirir.
  • Test sonuçları uzun yıllar saklanabilir.

DEZAVANTAJLARI

  • Parçanın geometrisi ile sınırlıdır.
  • Operasyon sırasında açığa çıkan radyasyon insan sağlığına çok zararlıdır.
  • Kullanılan ekipmanlar pahalıdır.
  • Hemen sonuç vermez.
Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabilirim ?
Merhaba !