Akustik Emisyon Testi (AET), bir malzemede ani bir yeniden dağıtım dağılımı ile üretilen dalgaların oluşturulmasına dayanan tahribatsız bir test yöntemidir. Bir ekipman parçası, basınç, yük veya sıcaklıkta bir değişiklik gibi harici bir uyarana maruz kaldığında, bu, yüzeye yayılan ve algılayıcılar tarafından kaydedilen gerilim dalgaları formunda enerjinin salınmasını tetikler. Akustik emisyonlar, depremler veya kaya patlamaları gibi doğal kaynaklardan veya metallerde erime, ikizleme ve faz dönüşümleri gibi ekipmanlardan gelebilir.

İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili yönetmelikler kapsamında periyodik kontrollerin her bir farklı alanda ilgili yetkin kuruluşlar ve personeller tarafından yaptırılması yasal olarak zorunlu tutulmuştur.

Dünyanın her yerinde yetkinlik ve yeterlilik kriterleri akreditasyon ile eş anlamlı kabul edilmektedir. Her hangi bir alanda akredite olmak o konuyla ilgili yetkinliğinizi ve güvenilirliğinizi ortaya koyar. TEKNİK KONTROL MERKEZİ BELGELENDİRME A.Ş. bu alanda akredite bir muayene kuruluşu olarak Baca Uygunluk Muayenelerini ilgili standart ve yönetmeliklere göre uzman muayene personeli ile gerçekleştirmekte ve uluslararası geçerliliği olan raporlar ile sonuçlandırmaktadır.

AE YÖNTEMİNİN AVANTAJLARI

  • Bir yapının bütünlük kontrolü tek aşamalı bir test ile yapılabilir. Test süreleri kısadır.
  • AE testi, yeterli basınçlandırma/yük sağlanması durumunda işletme koşulları altında da uygulanabilir.
  • Tüm kontrol bölgesi yerine sadece algılayıcılara erişim yeterlidir.
  • Hatanın geometrisine bağlı değildir. (MT, UT, RT hata geometrisine bağlıdır)
  • Eş zamanlı bir kontrol yöntemidir. Test sırasında sonuçlar alınabilir.
  • Büyük yapılarda (Küresel LPG tankları veya depolama tankları) hata konumlandırılmasına olanak verir.
Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabilirim ?
Merhaba !