PROJECT

CATEGORY

Kaldırma İletme Ekipmanları

Serbest iniş mahaline hizmet

Yükleme, nakliye ve boşaltma işlemlerini yapan bütün makinalarda en büyük problem dengesizlik problemidir. Kaldırma iletme grubundaki bu makinalarda yaşanan kazaların en büyük nedeni dengesizliktir. Bu yüzden meydana gelen kazalarda çalışanlar yaralanmakta, sakat kalmakta hatta yaşamını yitirmektedir. Bunun yanında taşınan yüklerin ve malzemelerin gördükleri hasarlar ise küçümsenmeyecek boyutlardadır.

İlgili yasal düzenlemelerde bu tür makinaların, lojistiği, kurulması ve sökülmesi işlemlerinin her aşamasında, devrilmeye, düşmeye veya kontrol dışı hareketler yapmasına engel olacak şekilde ve bu durumlarını yeterli bir kararlılıkla koruyacak şekilde, tasarlanması ve üretilmesi gerekmektedir. Ayrıca bu makinaların kaldırma sistemleri, ortam koşulları ve çalışanların uyguladıkları kuvvetlerin etkileri dikkate alınarak, kullanılırken veya kullanım dışında iken, öngörülen kurulum ve çalışma koşulları altında maruz kaldıkları yüklere dayanabilecek kapasiteye sahip olmaları gerekmektedir.

Bu çerçevede olmak üzere sabit iniş mahallerinde hizmet veren makinaların taşıyıcı sistemlerinin hareketleri, iniş mahallerine doğru hareket ederken ve iniş mahallerinde iken, hiçbir etkiye maruz kalmadan ve bir kuvvet etkisi altında şekil değiştirmeden şeklini koruyacak şekilde (rijit bir biçimde) yönlendirilmelidir. Çalışanlar bu tür makinalara yaklaşacaksa, örneğin yükleme ve boşaltma işlemleri esnasında, bu makinaların hareketsiz kalacak şekilde tasarlanmış ve üretilmiş olması gerekmektedir. Ayrıca bu makinaların, taşıyıcı ile iniş mahalli arasında bir seviye farkı varsa, düşme riski oluşturmaması gerekmektedir.

Periyodik muayene önemi

Bütün bu sayılan koşulları sağlamak üzere de üretici firma ve yetkili temsilcisi tarafından, uygun yöntemlerle test ve muayenelerinin yaptırılması gerekmektedir. Sabit iniş mahallerinde hizmet veren makinalar, yük altında çalıştıkları için, bu tür muayeneler son derece önemli olmaktadır.

1

Önce

Güvenlik

2

Sonra

Kaliteli Hizmet

Transpalet Muayene

PREV

İstif Makinası

NEXT
Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabilirim ?
Merhaba !