Mobil Vinç

celhas

24 Eylül 2020

Yorum yapılmamış

Mobil Vinç İnsan gücünün yetmediği büyük ve ağır yüklerin kaldırılmasında ve iletilmesinde seyyar olarak istenilen yere giden tekerlekli ya da palet sistemli iş makinalarına denir. Mobil vinçler özel olarak imal edilebilen ve kullanım amacına göre çeşitlilik göstermektedirler. Mobil Vinçler kullanım ve iş koşullarına göre cisimlerin vince bağlanarak bir yerden başka bir yere taşınması işlemini gerçekleştirerek hem iş gücü hem de zaman tasarrufu sağlayan Kaldırma ve iletme makinalarıdır. Mobil Vinçlerin, iş hayatının vazgeçilmez bir parçası olup özellikle inşaat ve makine sanayisinde kullanılan çeşitlerini her sektörde görmek mümkündür.

 

Kullanmalar sırasında yetersiz bakımlar, yanlış ekipmanların kullanılması ve hatalı kullanımlardan kaynaklı olarak ciddi kazalar ve yaralanmalar olmaktadır. Vinçlerin halatlarının koptuğu, fren sistemlerinin tutmadığı, bomların kırılması vb. birçok kazayı günümüzde duymaktayız. Bunların önlenmesi için öncelikle aylık bakımlarının aksatılmadan yapılması gerekmektedir. Ancak aylık bakımlar haricinde hem İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği gereği hem de iş körlüğünün önlenmesi amacıyla uzman kuruluşlara vinçlerin periyodik kontrolünün yapılması gerekmektedir.

 İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği Ek-III Tablo 2 de kaldırma ve iletme makinalarının bir parçası olan risk analizleri ve standartlarda aksi belirtilmediği sürece senede minimum 1 kere uzman ve bakanlık yetki numarası bulunan makine mühendisleri, makine veya metal eğitimi bölümü mezunu teknik öğretmenler ya da makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından periyodik kontrollerinin yaptırılması zorunludur.

İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği Madde 14 3. Fıkrasında periyodik kontrol yapacak kuruluşların hizmet yeterliliği belgesi alması veya akredite olması zorunluluğu net bir şekilde belirtilmiştir.

Akredite A tipi Muayene kuruluşu olan Teknik kontrol merkezi Belgelendirme A.Ş (TEKKOMER) uzman ve bakanlık yetkili personelleri ile kaliteli hizmet sağlamaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabilirim ?
Merhaba !