Kule Vinç

celhas

24 Eylül 2020

Yorum yapılmamış

Kule Vinç inşaat sektörü başta olmak üzere kule gibi yüksek bir gövdeye sahip dikeyde ve yatayda hareket kabiliyeti olan sabit ya da hareketli taşıyıcı çelik yapıdaki kaldırma ve iletme makinelerine denir. Gövdesi haricinde bir bomu olan ve arkasında dengeleme taşları olan kule vinçler kendi ayakları üzerinde durduğu gibi ayrıca binalara monte edilerek bina ile birlikte uzayan tipleride bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre 20 ila 50 kişinin yaptığı işi yapabilen kule vinçler inşaat sektörünün vazgeçilmez bir kaldırma ve iletme makinesidir.

 

Kullanmalar sırasında yetersiz bakımlar, yanlış ekipmanların kullanılması ve hatalı kullanımlardan kaynaklı olarak ciddi kazalar ve yaralanmalar olmaktadır. Kule Vinçlerin halatlarının koptuğu, vinç kollarının kırılması, kule vincin devrilmesi vb. birçok kazayı günümüzde duymaktayız. Bunların önlenmesi için öncelikle aylık bakımlarının aksatılmadan yapılması gerekmektedir. Ancak aylık bakımlar haricinde hem İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği gereği hem de iş körlüğünün önlenmesi amacıyla uzman kuruluşlara vinçlerin periyodik kontrolünün yapılması gerekmektedir.

 İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği Ek-III Tablo 2 de kaldırma ve iletme makinalarının bir parçası olan risk analizleri ve standartlarda aksi belirtilmediği sürece senede minimum 1 kere uzman ve bakanlık yetki numarası bulunan makine mühendisleri, makine veya metal eğitimi bölümü mezunu teknik öğretmenler ya da makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından periyodik kontrollerinin yaptırılması zorunludur.

İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği Madde 14 3. Fıkrasında periyodik kontrol yapacak kuruluşların hizmet yeterliliği belgesi alması veya akredite olması zorunluluğu net bir şekilde belirtilmiştir.

Akredite A tipi Muayene kuruluşu olan Teknik kontrol merkezi Belgelendirme A.Ş (TEKKOMER) uzman ve bakanlık yetkili personelleri ile kaliteli hizmet sağlamaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabilirim ?
Merhaba !