Halatlı Çektirme

celhas

24 Eylül 2020

Yorum yapılmamış

Halatlı Çektirme

Belirtilen yük sınırlarını aşmadan ağır yükleri uzak yerlere çekmeye, yakınlaştırmaya, kaldırmaya veya bir noktaya yerleştirmeye yaran kaldırma ve iletme makinesi olan iş ekipmanına çektirme denir. Hafif ve kolaylıkla istenilen yerlerde kullanılmasında dolayı tercih edilen bir kaldırma ve iletme makinasıdır. Halatlı ve zincirli olarak iki çeşit çektirme makinası bulunmaktadır. Halatlı çektirme makinalarına trifor, zincirli olan çektirme makinalarına ise hubzuğ yada opçuk ismi verilmektedir.

Kullanmalar sırasında yetersiz bakımlar, yanlış ekipmanların kullanılması ve hatalı kullanımlardan kaynaklı olarak ciddi kazalar ve yaralanmalar olmaktadır.. Bunların önlenmesi için öncelikle aylık bakımlarının aksatılmadan yapılması gerekmektedir. Ancak aylık bakımlar haricinde hem İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği gereği hem de iş körlüğünün önlenmesi amacıyla uzman kuruluşlara çektirmelerin periyodik kontrolünün yapılması gerekmektedir.

 İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği Ek-III Tablo 2 de kaldırma ve iletme makinalarının bir parçası olan risk analizleri ve standartlarda aksi belirtilmediği sürece senede minimum 1 kere uzman ve bakanlık yetki numarası bulunan makine mühendisleri, makine veya metal eğitimi bölümü mezunu teknik öğretmenler ya da makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından periyodik kontrollerinin yaptırılması zorunludur.

İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği Madde 14 3. Fıkrasında periyodik kontrol yapacak kuruluşların hizmet yeterliliği belgesi alması veya akredite  olması zorunluluğu net bir şekilde belirtilmiştir.

Akredite A tipi Muayene kuruluşu olan Teknik kontrol merkezi Belgelendirme A.Ş (TEKKOMER) uzman ve bakanlık yetkili personelleri ile kaliteli hizmet sağlamaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabilirim ?
Merhaba !